Očkování

Aktualizováno • 2024-01-16

Očkování je tou nejlepší a nejbezpečnější formou prevence závažných infekcí. Zatímco proočkovanost dětské populace je u nás jedna z nejvyšších na světě, u volitelných vakcín za individuální úhradu jsme často hluboko pod celoevropským průměrem. Lidé se nechávají naočkovat až ve chvíli, kdy se setkají s onemocněním na vlastní kůži v rodině, práci nebo u známých. Investice do vlastního zdraví a jeho ochrany by měla pro každého z nás být zásadní prioritou.

Očkování v lidském těle napodobuje situaci, jako při nákaze nemocí. Očkovací látky obsahují složku získanou z původce onemocnění - antigen. Ten pak povzbuzuje imunitní systém k tvorbě ochranné protilátky.

Očkování má dvě základní funkce:

  • individuální (chrání očkovaného jedince)
  • kolektivní (pravidelné a plošné očkování brání pomnožení a oběhu původce infekce v populaci)

Výběr vhodného očkování závisí na mnoha faktorech, jako je například zdravotní stav člověka, věk, povolání, volnočasové aktivity, cestování, apod.

Nabízíme Vám očkování proti níže uvedeným onemocněním. Pokud budete mít o očkování zájem, kontaktujte nás.

Klíšťová encefalitida

Popis

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění, které napadá nervový systém a může vést i k ochrnutí. Ročně se v ČR objeví kolem 600 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Virus způsobující toto onemocnění se vyskytuje na celém území ČR. Obvyklá aktivita klíšťat je od března do listopadu (vyloučena je jen při sněhu nebo celodenním mrazu). Další informace na stránkách Avenier, informační leták Státního zdravotního ústavu.

Vakcíny

FSME-Immun, Encepur

Meningokoková onemocnění

Popis

Meningokokové infekce jsou závažná bakteriální onemocnění způsobující zánět mozkových blan (hnisavé meningitidy) nebo celkové horečnaté onemocnění (sepse, šok). Nemoc má velmi často dramaticky rychlý průběh, kdy v krátké době, během pouhých několika hodin, dojde z plného zdraví k život ohrožujícímu selhání organizmu.

Vakcíny

Meningokoková onemocnění typu B - Bexsero, Trumenba
Meningokoková onemocnění typu A, C, W, Y - Nimenrix, Menveo

Pneumokoková onemocnění

Popis

Pneumokokové infekce jsou jedny z nejčastějších onemocnění v lidské populaci a mají velmi různorodý průběh od lehkých respiračních onemocnění, přes záněty dutin a středouší až po těžké zápaly plic a záněty mozkových plen. Nemoc se šíří vzduchem od infikovaných osob, které nemusí mít žádné projevy onemocnění.

Vakcíny

Synflorix, Prevenar 13, Vaxneuvance

Rotavirové nákazy

Popis

Rotavirové infekce nejčastěji postihují malé děti do věku 5 let a způsobují akutní střevní potíže. Infekce se šíří orální cestou, tedy nejen kontaktem s nemocným člověkem, ale také kontaktem s kontaminovanými předměty, kterými mohou být například hračky.

Vakcíny

Rotarix, Rotateq

Žloutenka typu A

Popis

Hepatitida obecně je zánět jater, nejčastěji bývá způsobena virovými původci. Virová hepatitida A neboli žloutenka typu A bývá označována také jako nemoc špinavých rukou. Jedná se o celosvětově rozšířené virové onemocnění, riziko nákazy je vyšší v zemích s nízkým hygienickým standardem a v přímořských státech.

Vakcíny

Havrix, Vaqta

Onemocnění lidským papilomavirem (HPV)

Popis

HPV "rakovina děložního čípku" je celosvětově rozšířená nákaza. Po zahájení sexuálního života je do 2 let infikováno až 60 %, do pěti let až 80 % osob. Po nákaze dochází většinou ke spontánnímu vymizení viru, u některých jedinců však dojde k propuknutí infekce, případně i vzniku prekancerózy a nádoru. V průběhu aktivního sexuálního života dochází k nákazám a vymizení viru opakovaně.

Vakcíny

Cervarix, Gardasil 9

Ceny vakcín jsou uvedeny v ceníku. K ceně vakcíny se připočítává cena aplikace.

Na vybraná očkování finančně přispívají zdravotní pojišťovny. Více informací o příspěvcích ZP.

Po očkování

Po zbytek dne by očkovaný neměl být vystaven větší fyzické či psychické zátěži.

Reakce po očkování může být místní nebo celková. Mohou být očekávané nebo neočekávané (vzácně), přiměřené nebo nepřiměřené (přehnaná fyziologická reakce nebo alergie).

Nejčastější místní reakce (v místě vpichu) zarudnutí, otok, bolest. Nejčastější celkové reakce teplota, únava, podrážděnost, neklid, bolest hlavy, bolest svalů, bolest kloubů, trávicí potíže.

Reakce, u kterých je potřeba kontaktovat lékaře

Při horečce nad 39°C, neztišitelném pláči trvajícím několik hodin, při zarudnutí či otoku v místě vpichu velikosti 10 cm, objeví-li se přechodné obrny nebo křeče, případně krátkodobé bezvědomí, nebo objeví-li se závažnější reakce během dvou až tří hodin po očkování.